دانستنی های عینک گوگل (Google Glass)

مطمئنا تا به حال نام “عینک های گوگل” را شنیده اید و این نام حداقل یک بار به گوشتان خورده است.این لینک ویدیویی از سایت یوتیوب را مشاهده کنید : لینک

 

در این ویدیو ، زندگی اغلب مردم عادی که کارهای عادی ، روتین و روزمره خودرا انجام می دهند به تصویر کشیده شده اند.اما تعداد کمی از مردم را هم نشان می دهد که کارهای روزمره خود را رها کرده اند و مشغول سرگرمی هایی چون چتربازی هستند! بر روی صورت آنان عینک هایی قرار دارد که تجربه و حس ” first-person’s view” یا همان دیدگاه اول شخص ( دیدگاه شخص اول ) را می را برای ما ایجاد می کنند.همانطور که حدس زدید ، این عینک ها ، عینک های گوگل هستند!در حال حاضر عینک گوگل را می توان  بیشتر شبیه به یک نوع اسباب بازی ای تصور کرد که توسط سازنده آن روز به روز در حال پیشرفت کردن و کامل شدن می باشد و امکانات آن با توجه به شرایط روز به مرور زمان در حال تکمیل و توسعه می باشد.امروز قصد داریم تا کمی روی این عینک های گوگل ریز شویم و عمقی تر و از زاویه ای تخصصی تر به آن ها نگاهی داشته باشیم.بنابراین با ده عدد سر فصل مهم از تکنولوژی های برتر به کار رفته در این عینک ها یاد می کنیم.بیشتر به قسمت سخت افزاری این عینک ها می پردازیم.به احتمالی شاید در آینده ای نه چندان دور ، همه انسان های این کره خاکی به این عینک ها نیاز پیدا کنند.

 

 

(۱)   – سخت افزار کوچک اما بسیار قدرتمند

 

شگفت انگیز ترین بخش و مهم ترین بخش این عینک های گوگل همین قسمت سخت افزار آن است.با توجه به فشار همه جانبه ای که روی تیم متخصص این پروژه بوده است ، آنها یک سخت افزار کوچک اما قدرتمند را برای این عینک ها طراحی کرده اند که به نام ، ریز کامپیوتر مشهور است.این ریز کامپیوتر را در قالبی کاملا سبک وزن ولی کاملا ایمن و قوی پدید آورده اند و درون فریم عینک (قاب عینک) به صورت کاملا ظریف و هنرمندانه جاسازی کرده اند.

 

 

عینک گوگل ، عینک مجهزیست! درون این عینک ها امکاناتی از قبیل بلوتوث ، اینترنت بی سیم (Wi-Fi) ، (GPS) ، بلندگو (speakers) ، دوربین ، میکروفون ، صفحه لمسی (تاچ اسکرین) و به احتمال قوی یک عدد ژیروسکوپ ؛ صرفا برای تعیین جهت افقی یا عمودی صفحه نمایشگر آن وجود دارد.ابعاد و سایز صفحه نمایشگر آن به بند انگشت دست شما می رسد! و تمام اطلاعات مورد نیاز شما در قسمت نمایشگر آن ، برایتان به نمایش در می آید.به تعبیری می شود گفت که تمام اطلاعات مورد نیاز شما با لمس بند انگشتتان بر روی صفحه لمسی عینک ؛ پیش روی چشمانتان خواهد آمد.(در یک چشم به هم زدن ! )

 

 

طراحی و تولید این عینک ها ، گام بزرگی در جهت پیشرفت تکنولوژی و همگام شدن این پیشرفت ها در زندگی اجتماعی بشر مدرن امروزیست.در آینده ای نه چندان دور که ، استفاده از این عینک ها برای انسان ها فراگیر تر شود ، تاثیرات ورود این دست تکنولوژی های نو و کاربردی در زندگی روزمره انسان ها را خواهید دید.

 

(۲)   – اجرای دستورات  شما با صوت !

 

تمامی قطعات به کاربرده شده در تک تک اجزای این عینک به خوبی کار می کنند و از نظم و هماهنگی خوبی با یکدیگر برخوردارند.گوگل در این عینک ، از تکنولوژی ورودی صدا (voice input) نیز بهره می برد.این ویژگی باعث می شود تا اجرای همه خواسته ها و فرمان های شما به صورت هیجان انگیز تر و جذاب تری اجرا گردن و البته همینطور خیلی سریع تر !میکروفون تعبیه شده در این عینک ، شما را از طریق امواج صوتی ، به صورت مستقیم به موتور جستجوی قوی گوگل متصل می کند.اگر شما با صدای خود عبارت “Okay Glass” را تکرار کنید ، فرمان یا سوال شما در گوگل سرچ می شود.هم چنین شما می توانید با صدای خود با عینک صحبت کنید و دستورات خود را به آن بگویید تا اجرا نماید ، دستوراتی مانند ضبط فیلم یا گرفتن عکس از محیط و مناظر مورد نظر شما.در سمت راست صفحه نمایش ، منوهای شما وجود دارد که می توانید قسمت های مختلف و مد نظر خود را از آن منو انتخاب نمایید.

 

 

(۳)   – فرصت های زندگی برای کسی صبر نمی کند !

 

 

کابرانی که از این عینک ها استفاده می کنند ، به طور یقین هیچ فرصتی را برای ثبت و ضبط شکار لحظه ها و لحظات به یادماندنی را از دست نمی دهند و هیچ صحنه ای نیست که از شکار عینک گوگل فرار کند!بسیاری از امکانات کاربردی در کسری از ثانیه در اختیار صاحبان عینک های گوگل می باشد.با این عینک ها به راحتی از لحظات مهم و به یاد ماندنی خود عکس بگیرید و به راحتی هم آن هارا ویرایش و منتشر نمایید.بدون فوت وقت !آیا عکس گرفتن و تنظیمات دقیق آن برای شما سخت است ؟ فقط بگوید “Take a Photo” ! و دقایقی بعد با خیالی آسوده عکس هایی که گرفته اید را مشاهده کنید و از این تکنولوژی لذت ببرید.همین امکان برای حالت فیلم برداری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.البته هیچ وقت در رابطه با رزولیشن و کیفیت عکسهایی که از این عینک می گیرید ، توقع کیفیت دوربین های فوق حرفه ای DSLR را نداشته باشید! و این عکس ها را با عکس های گرفته شده توسط آن دوربین های پیشرفته مقایسه نکنید.

 

(۴)   – همیشه در دسترس! به معنای واقعی کلمه !

 

 

همانطور که اشاره شد به فیلمبرداری با این عینک ها ، شما می توانید علاوه بر استفاده از دوربین عینک به عنوان یک دوربین فیلم برداری و عکاسی ، به عنوان یک وب کم خوب و جمع و جور ویا  یک دوربین کاملا هوشمند نیز استفاده کنید.از بابت ویدیو کنفرانس و مکالمه تصویری هم خیالتان راحت باشد.چشمان خود را ببندید و تصور کنید در یک جلسه رسمی هستید و پشت یک میز اداری نشسته اید و تلاش می کنید تا با فرد یا افرادی که قصد مکالمه تصویری دارید ارتباط برقرار نمایید، حالا چشمانتان را باز کنید و فقط عینک گوگل را بر روی چشمانتان قرار دهید ! بدون هیچ دردسری !

 

” voice input” این عینک به قدری قوی و کاربردی است که شما به راحتی می توانید فرمان های صوتی خود را به عینک منتقل کنید همچنین می توانید پیام های متنی خود را به صورت دیکته وار برای عینک بخوانید تا به صورت خودکار ، پیام شما در قالب متن ، تایپ و ثبت گردد.فایل های موسیقی و ویدیویی خود را نیز می توانید به پیام های خود الصاق (اتچ) کنید.آیا واقعا با وجود این عینک ها، دیگر نیازی به تلفن همراه هست ؟

 

(۵)   – هیچ گاه گم نمی شوید !

 

با وجود یک میکروچیپ ( تراشه ) GPS ؛ در داخل عینک گوگل ، شما در کسری از ثانیه ” Google Maps” را پیش روی چشمانتان دارید ! پس هرگز و تحت هیچ شرایطی مسیر را اشتباه نمی روید یا گم نمی شوید.

 

اگر بخواهیم این امکان مهم و حیاتی را در تلفن های هوشمند امروزی و این عینک های گوگل مقایسه کنیم ؛ بی شک عینک گوگل است که سربلند از این مقایسه بیرون می آید ! چرا ؟

 

 

فرض کنید درحال رانندگی هستید یا در پیاده رو قدم میزنید و یا دوچرخه سواری میکنید و….. ؛ از جیب بیرون آوردن تلفن همراه و وصل شدن به GPS و اپلیکیشن های مربوط به آن خیلی وقت گیر تر است از زمانی که شما فقط یک عینک بر روی چشم دارید !

 

(۶)   – همگام و همراه با مردم محلی !

 

 

فرض کنید شما یک جهانگرد هستید و یا فردی هستید که با توجه به شغلتان مجبورید به ماموریت های کاری پی در پی و دور بروید.در سفر هستید و به کشورهایی با زبان های مختلف سفر می کنید  که حتی واحد ارز آن ها نیز باشما متفاوت است.قطعا برای شما تبدیل ارز آنان ویادگیری زبان آنان سخت خواهد بود ..حتی شاید نیاز به یک راهنمای محلی برای پیدا کردن رستوران ها و مکان های سرگرمی و دیدنی شهر آنان داشته باشید.اما از وقتی که عینک گوگل را به چشمانتان می زنید ، دنیا برای شما بسیار کوچک می شود !بله ! گوگل مرزها را برای شما شکانده است ! آنلاین می توانید از اپلیکیشن های تبدیل نرخ ارز و واحد های متریک استفاده کنید.به راحتی از مترجم گوگل استفاده کنید و همینطور دیگر نیازی به راهنمای محلی نیست ! تمام نقاط و مکان های مهم شهربا این عینک ، پیش روی چشمان شماست و شهرها یا کشور های بزرگ جهان ؛ با این عینک همانند نقطه ای کوچک در برابر دیدگان شما خواهند شد.

 

(۷)   – اتفاقات روز را آنلاین و زنده داشته باشید !

 

 

 

گوگل برای شما جادو می کند ! پیش بینی وقایع روز را به گوگل بسپارید ! ساعت خروج خود از آپارتمانتان را به عینک بدهید ، تا پیش بینی وضع هوای آتی را داشته باشید! مسیر محل کار خود را به عینک بدهید تا بهترین مسیر را برای شما مشخص کنید ؛ همچنین اگر ترافیک سنگین در مسیر شما باشد ؛ عینک فورا به شما هشدار می دهد تا مسیر دیگری را جایگزین کنید.تیم ورزشی مورد علاقه خود را به عینک معرفی کنید تا آخرین اخبار و تحولات آن را به صورت به روز ، برای شما به نمایش درآورد.البته تمام این ویژگی ها بر روی گوشی های هوشمند اندرویدی موجود می باشد اما برای استفاده شما باید از نرم افزار ها و اپلیکیشن های رابط و واسطه استفاده کنید ، اما در یک عینک همه این امکانات را دارید !

 

(۸)   – سیستم عامل سازگار

 

 

جدا از اتصالات GPS که عینک گوگل نیاز دارد ، برای ما بقی اتصالات مهم خود به دنیای مجازی را از تراشه Wi-Fi داخل عینک استفاده می کند.البته می شود عینک را به یک گوشی هوشمند نیز متصل ساخت و از طریق گوشی به اینترنت کانکت شد.پس از متصل شدن ، اعلامیه های مهم (notifications) شبکه های اجتماعی شما را نیز در قالب یک هشدار ، به شما گوشزد و یادآوری می کند.

 

(۹)   – طراحی هم گام با زمان روز !

 

عینک گوگل با امکانات فوق العاده و حیرت انگیزش ، فقط در حدود هشت پوند وزن دارد.پیش تر ( در حدود یک سال پیش ) که طراحی این عینک شروع شد ، در قدم اول به صورت یک ابزار کاربردی به آن پرداخته شد و کمتر قابلیت های فشن و مد روز در آن دخیل بود ؛ اما کم کم با فراگیر شدن آند در جامعه انسانی ؛ گوگل به دنبال طرح های جذاب و مد روز این عینک نیز می باشد.قرار است در پنج رنگ متفاوت عرضه گردد.

 

 

(۱۰)- عینک گوگل در بازار

 

در ابتدا ؛ کمپانی گوگل ، این عینک ها را در کنفرانش ” Google I/O conference” به همگان معرفی نمود.در آن زمان قیمت پایه برای این محصول ، $۱,۵۰۰ بود اما هنوز قیمت قطعی بر روی این محصول گذاشته نشده و قرار است با قیمت جدیدی تا پایان سال جاری ، وارد بازار گردد.

 

منبع : hongkiat

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید

تبلیغات شما
تبلیغات متنی
دانلود واتساپ اندرویدی /دانلود اینستاگرام اندرویدی / دانلود بازی پابجی موبایل / دانلود بازی کال اف دیوتی موبایل /دانلود بازی فورتنایت /