آموزش استفاده از قابلیت فوکوس خودکار نقطه‌ای در دوربین‌های عکاسی

دوربین‌های عکاسی DSLR امکانات بسیار زیادی در اختیار کاربر می‌گذارند. اما بسیاری از ما به دلیل عدم آشنایی با این امکانات، عطای استفاده از آنها را به لقایشان می‌بخشیم. این درحالی است که در صورت آشنایی با آنها، درهای بسیاری از خلاقیت به روی ما باز می‌شود.

یکی از این امکانات، فوکوس خودکار نقطه‌ای است. فوکوس خودکار نقطه‌ای این امکان را به ما می‌دهد تا بر روی یک نقطه خاص در قاب، فوکوس کنیم. این مسئله باعث می‌شود تا در ترکیب بندی‌های خود به نتیجه بهتری دست پیدا کنیم. در این مقاله قصد آموزش استفاده از این قابلیت را داریم.

وقتی از حالت فوکوس خودکار استفاده می‌کنید، دوربین شما براساس یک یا چند نقطه در قاب، فوکوس می‌کند. وقتی دکمه شاتر را به صورت نیمه فشار دهید، نقطه‌های فوکوس فعال می‌شوند. در برخی دیگر از دوربین‌ها، با فشردن دکمه AF نیز این اتفاق می‌افتد.

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که دقیقاً بر روی سوژه و نقطه مورد نظر خود فوکوس کنید. همچنین این امکان در اختیار شما قرار می‌گیرد که با فشردن نیمه دکمه شاتر، فوکوس بر روی نقطه مورد نظر باقی مانده و سپس با اصلاح قاب، به ترکیب بندی مورد نظر خود برسید.

هدف گیری و شلیک

انتخاب نقطه فوکوس متفاوت، به بهتر شدن ترکیب بندی شما کمک می‌کند. بیشتر دوربین‌ها نقطه فوکوس‌هایی – بین ۹ تا ۶۰ نقطه – برای انتخاب در برابر شما قرار می‌دهند که معمولاً به شکل یک لوزی در کنار هم قرار گرفته و در مرکز نمایاب دیده می‌شوند. هر کدام از این نقطه‌ها می‌تواند به عنوان نقطه اصلی برای فوکوس انتخاب شود. این بدان معناست که می‌توانید پس از ترکیب بندی، نقطه فوکوس را بر اساس قرارگیری سوژه اصلی خود در قاب انتخاب کنید.

این قابلیت برای ترکیب‌بندی‌های خارج از مرکز بسیار مناسب بوده و برای فوکوس بر روی سوژه‌های پیش زمینه در عکاسی از منظره بسیار کارآمد است. این قابلیت باعث می‌شود تا از شر ترکیب بندی بعد از فوکوس خلاص شوید و به ترکیب‌بندی‌های بهتر و دقیق‌تر دست یابید.

وقتی از حیوانات و یا سوژه‌های انسانی عکاسی می‌کنید، با انتخاب نقطه فوکوسی که بر روی یکی از چشمان سوژه قرار گرفته است، بخش بزرگی از سوژه مورد نظر خود را در محدوده فوکوس قرار داده‌اید. این اتفاق زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که از دیافراگم‌های بازتر استفاده کنید.

چگونه از نقطه‌های فوکوس در دوربین DSLR استفاده کنیم؟

انتخاب یک نقطه

نقطه پیش فرض برای فوکوس کردن، نقطه مرکزی است. اما برای ترکیب‌بندی‌های خارج از مرکز باید از نقطه‌های دیگر استفاده کنید. به طور معمول این کار با فشردن دکمه انتخاب نقطه فوکوس انجام می‌شود. با فشردن این دکمه نقطه‌ها روشن شده و با چرخاندن و تکان دادن دکمه انتخاب دوربین، نقطه مورد نظر از بقیه متمایز می‌شود.

استفاده از دسته‌ای از نقطه‌ها

بیشتر دوربین‌ها، امکان استفاده از دسته‌ای از نقطه‌ها را نیز برای شما فراهم می‌کنند (چگونگی انجام آن را از دفترچه دوربین خود بخوانید). استفاده از این قابلیت برای بهتر فوکوس کردن و نگه داشتن نقطه فوکوس بر روی سوژه‌های متحرک است. با این کار سوژه حتماً در محدوده فوکوس خواهد بود.

انتخاب همه نقطه‌ها

سومین امکان در فوکوس، انتخاب همه نقطه‌های فوکوس است. با انتخاب این حالت، دوربین به صورت خودکار نقطه مناسب برای فوکوس بر روی سوژه را انتخاب می‌کند. این حالت برای برخی سوژه‌ها کارآمد است، اما در برخی موارد نقطه‌ای غیر از سوژه مورد نظر شما را فوکوس می‌کند. این حالت نسبت به دوحالت قبلی از دقت پایین‌تری برخوردار است.

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید

تبلیغات شما
تبلیغات متنی
دانلود واتساپ اندرویدی /دانلود اینستاگرام اندرویدی / دانلود بازی پابجی موبایل / دانلود بازی کال اف دیوتی موبایل /دانلود بازی فورتنایت /