چرا بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر برق داره

شاید برای خیلی از کاربران حتی ۱ بار هم این اتفاق نیفتاده باشه ، برق گرفتن توسط بدنه کیس کامپیوتر یا لپ تاپ رو میگم . اما خب بعضی از دوستان شکایت داشتن که چرا وقتی دست به لپ تاپ می زنیم یه برق کوچولو ما رو میگیره و شوک الکتریکی میده . این مسئله برای انسان نمی تونه مشکل ساز بشه چون جریان و ولتاژی که این شوک الکتریکی داره کمه . اما خب بالاخره همش استرس برق گرفتگی همراه آدم هست .

علت برق گرفتگی توسط بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر

ببینید ما یه شبکه سراسری برق داریم که سهم خونه های ما از این شبکه یه سیم فاز و یه سیم نول هست . همیشه یادتون باشه که برای ایجاد برق یا همون جریان الکتریکی ، الکترون باید از یه جا ( فاز ) شروع به حرکت کنه و از یه جای دیگه ( نول ) برگرده به شبکه مرکزی ، پس وجود دو تا سیم واجبه .

به زبون ساده برق از فاز میره تو دستگاه برقی مثل کامپیوتر و لپ تاپ و از سیم نول دوباره به شبکه بر میگرده . اگر بنا به هر دلیلی بخشی از این برق به شبکه بر نگرده به صورت معلق روی بدنه فلزی دستگاه می چرخه و از هر طریقی می خواد به زمین ( شبکه ) برگرده . اینجاست که مبحثی به نام ارثینگ یا ارتینگ Earthing یا زمین کردن مدار الکتریکی پیش میاد تا جلوی این اتفاقات رو بگیره .

در واقع سیستم ارتینگ بیشتر برای حفاظت جان انسان ها و همچنین جلوگیری از صدمه دیدن وسائل الکتریکی طراحی شده . از سیستم ارتینگ تو خونه ها استفاده میشه و احتمالا میله های بلندی رو روی پشت بوم ها دیدید که بی خود و بی جهت ( از نظر شما ) رفتن بالا اما این میله برای خنثی کردن صاعقه استفاده میشه و باعث تخلیه بار الکتریکی صاعقه به سمت زمین میشه . اگه اون میله یا کلا سیستم ارتینگ نباشه ، احتمال داره موقع رعد و برق تلویزیون خونه شما بسوزه ، به همین راحتی .

موقعی که کامپیوتر روشنه ، اگه سیستم ارتینگ نباشه یا خوب کار نکنه روی بدنه برق میفته ، در مورد لپ تاپ بیشتر در مورد لپ تاپ با بدنه آلومینیومی یا کلا فلزی این مسئله صدق میکنه . ضمنا موقعی که لپ تاپ به شارژر وصله این اتفاق میفته چون شارژر مستقیم به برق مرکزی وصله وگرنه تو حالتی که از باتری استفاده میشه اینجوری نمیشه . اگه بشه باید عمیقا بررسی بشه چون واقعا دیگه مشکل داره .

بدن انسان مقاومت الکتریکی داره اما نه به اندازه ای که مارو مصون نگه داره ، وقتی شما دست به بدنه فلزی لپ تاپ می زنید ، مسیری برای تشکیل مدار الکترونیکی بسته میشه یعنی شما جزئی از مدار میشید و بار الکتریکی در بدن شما و زمین تخلیه میشه . 

در کشور ما فعلا از سیستم ۳ شاخه استفاده نمیشه و ۲ شاخه داریم ، در بعضی کشورا سیم ارت رو هم اضافه کردن و شده ۳ شاخه ، یعنی هم سیم برق سه تا پایه داره و هم پریزهاشون ۳ تا سوراخ دارن . این مشکل یعنی برق داشتن بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر به خاطر اینه که بنا به دلایل مختلف بخشی از جریان الکتریکی داخل دستگاه به صورت سرگردان میچرخه و زمین هم نمیشه .

 راه حل مشکل برق دار بودن کیس کامپیوتر و لپ تاپ

اگه لپ تاپ یا تبلت جدید گرفته باشید حتما دیدید که دوشاخه دارن ، ۳ شاخه هم دارن مخصوصا لپ تاپ ها . به خاطر همین مسئله است .

راه حلش اینه که ایران هم از سیستم ارتینگ سراسری استفاده کنه یعنی به جای اینکه تو خونه ها دوشاخه داشته باشیم ۳ شاخه باشه که یکی از اونا سیم ارت هست .

یه راه حل موقتیش هم اینه که خودتون یه زمین مجازی درست کنید به این شکل که بدنه لپ تاپ یا کیس کامپیوتر رو از طریق یه سیم به یه شی فلزی که داخل ساختمون یا زمین فرو رفته وصل کنید ، امتحان کنید احتمالا مشکل تون رفع میشه . این روش استاندارد نیست و از طرف علم فردا توصیه قطعی نمیشه یعنی مسئولیت عواقبش پای خودتون اما اگه به مسائل اینجوری آشنایی دارید امتحانش کنید .

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید

دیدگاه کاربران
2
پاسخ مسعود 6 جولای 2015

از زحمیت راهنمایی کردن شما سپاسگذارم موفق و پیروز باشید

پاسخ مدیر سایت 7 جولای 2015

ممنون شمام موفق باشید

تبلیغات شما
تبلیغات متنی
دانلود واتساپ اندرویدی /دانلود اینستاگرام اندرویدی / دانلود بازی پابجی موبایل / دانلود بازی کال اف دیوتی موبایل /دانلود بازی فورتنایت /