چگونه متوجه شوید که دیسک سخت تان در حال مرگ و نابودی است

دیسک های سخت از .S.M.A.R.T (فناوری خود نظارتی، تجزیه و تحلیل و گزارش) برای سنجش و ارزیابی قابلیت اطمینان خودشان و تعیین اینکه آیا در حال خطا و نقصان هستند، بهره می برند. شما می توانید داده های .S.M.A.R.T دیسک سخت تان را مشاهده کنید و ببینید که آیا شروع به ایجاد مشکلاتی کرده است.

متاسفانه، ویندوز از ابزاری درونی با کاربرد آسان برخوردار نیست تا داده های .S.M.A.R.T دیسک سخت تان را نشان دهد. ما به یک ابزار شخص سوم (third-party) برای مشاهده این اطلاعات نیاز خواهیم داشت، هرچند روشی برای بررسی وضعیت .S.M.A.R.T تان از خط فرمان (command prompt) وجود دارد.

استفاده از CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo برنامه ای با کاربرد آسان، و منبع یا کُد باز است که می تواند به سرعت وضعیت .S.M.A.R.T گزارش شده به وسیله هارد دیسک تان در ویندوز را نمایش دهد. شما می توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید؛ هرچند حواستان باشد که هنگام نصب، تیک جعبه انتخاب ویجت مرورگر را بردارید.

هنگامی که نصب شد، تمام کاری که باید انجام دهید راه اندازی برنامه CrystalDiskInfo است تا اطلاعات وضعیت .S.M.A.R.T برای دیسک های سخت تان را نشان دهد. چنانچه همه چیز به درستی کار کند، شما می بایست وضعیت خوب (Good) به نمایش درآمده را مشاهده نمایید.

CrystalDiskInfo همچنین اطلاعات دیگری در مورد دیسک سخت تان، شامل دمای کنونی و مشخصات سخت افزاری آن را نشان می دهد. چنانچه مشکلی وجود داشته باشد، می توانید تشخیص دهید که دقیقا دیسک سخت تان دچار چه مشکلی است.

اگر بسیار وسواسی هستید، می توانید گزینه های عملکرد (Function) -> ساکن (Resident) (برای اینکه CrystalDiskInfo همچنان در نوار وظیفه سمت راست (system tray) تان اجرا شود) و عملکرد (Function) -> راه اندازی (Startup) (برای اینکه CrystalDiskInfo همراه با رایانه تان به طور خودکار آغاز شود) را فعال کنید تا CrystalDiskInfo همواره در پس زمینه اجرا شود. چنانچه وضعیت .S.M.A.R.T تغییر یابد، CrystalDiskInfo با پیامی شما را آگاه خواهد ساخت.

بررسی .S.M.A.R.T بدون ابزارهای شخص سوم

برای بررسی سریع .S.M.A.R.T بدون نصب هر گونه نرم افزار شخص سوم، از تعدادی دستور گنجانده شده در ویندوز استفاده نمایید. نخست، پنجره خط فرمان را باز کنید. (کلید ویندوز را بفشارید، Command Prompt را بنویسید، و Enter را فشار دهید.)

در پنجره خط فرمان، دستورهای زیر را بنویسید، و پس از نوشتن هر یک، کلید Enter را بفشارید:

wmic

diskdrive get status

چنانچه همه چیز به درستی پیش رود، شما می بایست وضعیت OK به نمایش درآمده را مشاهده نمایید. وضعیت های دیگر می توانند نشان دهنده مشکلات یا خطاهایی در هنگام بازیابی اطلاعات .S.M.A.R.T باشند.

کمک، دیسک سخت من در حال مرگ و نابودی است!

چنانچه شما یا از این ابزارها استفاده کرده – یا از برنامه مشهور و معتبر دیگری – و خطایی را مشاهده کرده باشید، این بدین معنا نیست که دیسک سخت تان بی درنگ به سوی نقصان و خرابی پیش می رود. هرچند، اگر یک خطای .S.M.A.R.T وجود داشته باشد، باید فرض کنید که دیسک سخت تان در روند خرابی و نقصان قرار گرفته است. یک خرابی و نقصان کامل و حسابی در طی چند دقیقه، چند ماه، یا – در برخی موارد – حتا چند سال رُخ می دهد. هر مدت زمانی که طول بکشد، شما نبایست به دیسک سخت همراه با داده های تان در این مدت اعتماد و اطمینان کنید.

حواستان باشد تا پشتبان هایی به روز از تمامی فایل های ذخیره شده بر روی رسانه دیگر، همچون یک دیسک سخت خارجی یا دیسک های کپی یا رونوشت شده تهیه نمایید. در هر صورت می بایست همیشه پشتیبان هایی به روز در اختیار داشته باشید، از آنجا که دیسک های سخت می توانند در هر زمان دچار خرابی و نقصان شوند.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را مطالعه نمایید: از چه فایل هایی بر روی رایانه دارای ویندوز تان می بایست پشتیبان تهیه کنید؟

با فایل هایی که به درستی از آنها پشتیبان تهیه شده است، شما می بایست در سریع ترین زمان ممکن به دنبال تعویض دیسک سخت تان باشید. دیسک سختی که از آزمایش .S.M.A.R.T رد می شود، نباید قابل اعتماد تلقی شود. حتا چنانچه دیسک سخت تان به طور کامل نمیرد، می تواند بخش هایی از داده هایتان را خراب کند.

البته، سخت افزار کامل و بی نقص نیست؛ امکان خرابی و نقصان دیسک های سخت بدون هر گونه هشدارهای .S.M.A.R.T وجود دارد. هرچند، .S.M.A.R.T  هنگامی که دیسک سخت تان شروع به خراب شدن می کند، اغلب به شما برخی هشدارهای پیشرفته را ارائه می دهد.

منبع: HowToGeek

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید

تبلیغات شما
تبلیغات متنی
دانلود واتساپ اندرویدی /دانلود اینستاگرام اندرویدی / دانلود بازی پابجی موبایل / دانلود بازی کال اف دیوتی موبایل /دانلود بازی فورتنایت /