اموزش تنظیم دوباره BIOS برای پاک کردنCMOS کامپیوتر

کامپیوترتان تنظیمات سطح پایین مانند تنظیمات زمان و سخت افزار را در CMOS دخیره می کند که این تنظیمات در منوی نصب BIOS پیادسازی می شود. اگر با مشکلات سخت افزاری و یا مشکلات دیگری در کامپیوتر تان مواجه شدید شاید تصمیم به پاک کردت CMOS بگیرید که با اینکار تنظیمات BIOS را به همان تنظیمات اولیه ای که کارخانه بطور پیش فرض قرار داده برمی گردانید. شما می توانید هم از طریق منو BIOS و هم از طریق جامپر مادربورد موجود در کیس عمل پاک کردن CMOS را انجام دهید.
استفاده از منو BIOSساده ترین روش برای پاک کردن CMOS استفاده از منوی BIOS موجود در کامپیوترتان است. برای دسترسی به این منو کامپیوترتان را ری استارت کرده و کلیدی که در صفحه تان ظاهر میشود (اغلب کلید F2 یا کلید Delete هستند) را فشار دهید. اگر روی صفحه نام کلیدی وجود نداشت می توانید به دفترچه راهنما کامپیوتر یا مادربوردتان مراجعه کنید.
اموزش تنظیم دوباره BIOS  برای پاک کردنCMOS کامپیوتردر منوی BIOS بدنبال گزینه Reset بگردید البته این گزینه می تواند با نام های  Reset to default، Load factory defaults، Clear BIOS settings، Load setup defaults یا نام های مشابه دیگر نیز یافت شود.آن را بوسیله کلیدهای جهت دار در کیبورد انتخاب کنید،اینتر را فشار دهید و عملیات را اجرا کنید. در این لحظه BIOS تنظیمات پیش فرض را اجرا خواهد کرد و اگر قبلا هر تغییری در تنظیمات آن داده باشید باید دوباره آن تنظیمات را انجام دهید.
اموزش تنظیم دوباره BIOS  برای پاک کردنCMOS کامپیوتراستفاده از جامپر پاک کننده CMOS مادربوردخیلی از مادربوردها دارای جامپری هستند که بوسیله آن می توانید تنظیمات CMOS را درصورتی که امکان دسترسی به BIOS را ندارید، پاک کنید. این می تواند زمانی که BIOS دارای پسورد است و شما پسورد را نمی دانید نیز به شما کمک کند. مکان جامپر را در مادربورد می توانید از طرق دفترچه راهنما مادربورد پیدا کنید. روش کار در همه کامپیوترها یکسان است، ابتدا دکمه پاور کامپیوتر را روی OFF گذاشته تا از نبود هیچ جریان برقی در آن مطمئن شوید. سپس کیس را باز کرده و بدنبال کلماتی مانند  CLEAR CMOS، CLEAR، CLR CMOS، PASSWORD یا CLR PWD بگردید،

*****این جامپر اغلب در نزدیکی باتری CMOS که در زیر نشان داده شده قرار می گیرد. با جدا کردن جامپر از مکان اصلی، کامپیوتر را روشن کنید، دوباره آن را خاموش کرده و جامپر را در جایگاه اصلی اش قرار دهید و کا تمام است!

اموزش تنظیم دوباره BIOS  برای پاک کردنCMOS کامپیوتر

تنظیم دوباره باتری CMOS

اگر مادربورد کامپیوترتان دارای جامپر CLEAR CMOS نیست می توانید پاک کردن CMOS را با برداشتن باتری CMOS و گذاشتن دوباره آن انجام دهید. این باتری انرژی مورد نیاز برای ذخیره تنظیمات BIOS را تولید می کند. درواقع به وسیله این باتری است که با وجود خاموش بودن کامپیوترتان زمان موجود در کامپیوترتان از کار نمی افتد پس با برداشتن آن منبع انرژی را حذف می کنید و به این وسیله تنظیمات موجود را نیز پاک می کنید.

نکته مهم : در همه کامپیوترها امکان جدا کردن باتری را ندارید پس سعی نکنید که ان را بزور دربیاورید!

ابتدا از خاموش بودن کامپیوتر مطمئن شوید سپس با احتیاط باتری نقره ای گرد صاف روی مادربورد را جدا کنید. پنج دقیقه صبر کنید و مجدد باطری را سر جایش قرار دهید.

اموزش تنظیم دوباره BIOS  برای پاک کردنCMOS کامپیوتر

نکته:پاک کردن CMOS ممکن است به دلیلی انجام شود مانند عیب یابی یک مشکل کامپیوتری یا پاک کردن پسورد منی BIOS فراموش شده، اما درصورتی که همه چیز کامپیوتر تان بخوبی کار می کند دلیلی برای اینکار وجود ندارد.

برگرفته از کانال

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید

تبلیغات شما
تبلیغات متنی
دانلود واتساپ اندرویدی /دانلود اینستاگرام اندرویدی / دانلود بازی پابجی موبایل / دانلود بازی کال اف دیوتی موبایل /دانلود بازی فورتنایت /