کسب درآمد از اینترنت از طریق تبلیغات و جذب آگهی

کسب درآمد از اینترنت از طریق تبلیغات یکی از رویاهای افرادی است که پا به بازار اینترنت می گذارند. اکثر افرادی که من در این سال ها با آنها مواجه شده ام چنین ایده ای در سر دارند و فکرمیکنند که فکرکردن به مدل اقتصادی و کسب درآمد سایت اصلا اهمیتی ندارد و صرفا با این امید اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی سایت می کنند که پس از مدتی بازدید سایتشان افزایش پیدا میکند و از این طریق می توانند درآمد کسب کنند. اما این موضوع چقدر به واقعیت نزدیک است؟ در این مقاله سعی میکنم به این موضوع بپردازم.

آیا کسب در آمد از اینترنت با گرفتن تبلیغات موثر است و درآمد خوبی دارد؟

افرادی که چنین تصوری دارند به سرعت سایت هایی مانند گوگل، یاهو و… را مثال می زنند و با یک دید غیر واقعی خود را با چنین سایت هایی مقایسه می کنند. واقعیت این است که هر مدل اقتصادی باید سود طرف های مختلف درگیر در آن را برآورده سازد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد و موفق باشد. دلیل اینکه درآمد تبلیغاتی گوگل چندین برابر درآمد نفتی ایران است این نیست که گوگل یک سایت پربازدید است! بلکه به این موضوع برمیگردد که افرادی که تبلیغ می دهند و به ازا کلیک کاربران هزینه پرداخت می کنند تبلیغاتشان دقیقا برای مشتریان هدفی که دارند نمایش داده می شود (افرادی که به دنبال محصول آنها در گوگل جستجو می کنند) بنابراین سود سرشاری از این موضوع نصیبشان می شود که شاید هیچ روش تبلیغاتی دیگر چنین بازدهی نداشته باشد. بنابراین حاضر هستند برای این موضوع به گوگل هزینه پرداخت کنند. همین اتفاق در سایت یاهو نیز صدق می کند.

از طرف دیگر گوگل هرگز خروجی سایت خود را پر از تبلیغات ناخواسته نمی کند و تبلیغات موثری را به کاربران نمایش می دهند که دوست دارند آنها را ببینند و نه تنها چنین تبلیغاتی برای کاربران آزار دهنده نیست بلکه به آنها کمک می کند تا کالا یا خدمات مورد نظر خود را بهتر پیدا کنند. بنابراین نه تنها در چنین سیستمی تبلیغ دهندگان سود سرشاری می برند بلکه کاربرانی که تبلیغ را می بینند نیز از مشاهده آن لذت می برند و سود می برند!

در نهایت گوگل نیز سود خواهد برد چون برای نمایش تبلیغات فوق هزینه دریافت میکند. به چنین سیستمی می گویند : Win-Win-Win

حال این سوال پیش می آید که کدام مدل اقتصادی سایت ایرانی چنین سیستمی را پیاده کرده است؟ اصولا افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار آنلاینی برای خود هستند چقدر به چنین مسائلی دقت می کنند؟

یک مثال: فردی به من مراجعه کرد و گفت می خواهد وب سایتی راه اندازی کند که در آن اطلاعات جامعی در مورد عکاسی قرار دارد. افراد بتوانند عکس هایی که با دوربین خود می گیرند را آپلود کنند و… وقتی که از او پرسیدم مدل درآمدزایی سایتش چیست؟ در پاسخ گفت پس از مدتی بازدید سایت بالا می رود و از طریق تبلیغات درآمد مناسبی خواهم داشت.

چنین تصوری را در افراد زیادی دیده ام و شاید همین موضوع انگیزه ای شد که چنین مقاله ای بنویسم. اصولا کسب و کار اینترنتی راه انداختن مثل هر کار دیگری نیازمند دانش و تجربه است. همینطوری نمیشود یک ایده را به موجودی اینترنتی تبدیل کرد و از آن درآمد ایجاد کرد. برای مثالی که در بالا زدم مدل های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد اما مدل گرفتن تبلیغات به هیچ عنوان به تنهایی نمی تواند هزینه های سرور، پشتیبانی، برنامه نویسی و… سایت را جبران نماید.

هزینه های سایت

راه اندازی یک سایت اینترنتی هزینه های مختلفی دارد، از قبیل این هزینه ها می توان به هزینه دامنه، هاست، طراحی سایت، پشتیبانی فنی، پشتیبانی کاربران و… اشاره کرد. برخی از این هزینه ها سالیانه و برخی دیگر مقطعی هستند. هر چه میزان بازدید سایت شما افزایش پیدا کند هزینه هایی از قبیل پشتیبانی کاربران و هاست نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر تا زمانی که یک سایت پربازدید نداشته باشید شخصی حاضر نخواهد شد به سایت شما هزینه ای بابت تبلیغات پرداخت کند.

بنابراین اگر مدل مناسب درآمدزایی نداشته باشید همواره فاصله ای بین هزینه ها و درآمدهای شما وجود دارد که پر نخواهد شد. برای گرفتن تبلیغات در سایت مجبورید بازدید آن را افزایش دهید و به همین نسبت هزینه های شما افزایش می یابد اما درآمدی که کسب خواهید کرد این هزینه ها را پوشش نمی دهد و هر چه جلوتر می روید وضعیت بدتر می شود.

راه حل چیست؟

قبل از اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی یک BP تهیه کنید. تمام جوانب کار را در نظر بگیرید و سعی کنید ایده خام خود را به یک ایده پخته تبدیل کنید، انواع هزینه هایی که در مراحل مختلف کار دارید را محاسبه کنید و بر همین اساس برنامه ریزی کنید. همواره سعی کنید مدلی ایجاد کنید که به نیاز مخاطبین سایتتان پاسخ می دهد و برای سایت شما درآمد مفیدی ایجاد می کند.

تنها مدلی که درآمدزایی مناسبی از جهت سفارش آگهی می تواند داشته باشد سایت های نیازمندی و آگهی است. در مورد چنین سایتهایی و مدل بومی شده آنها در ایران من انتقادها و نکات زیادی دارم که اینجا جای بحثش نیست اما دلیل این موضوع بر می گردد به مثالی که در مورد گوگل زدم. دلیل اینکه چنین سایت هایی می توانند درآمد زا باشند این است که آگهی را به افرادی نمایش می دهند که برای دیدن آگهی آمده اند و به دنبال آگهی مورد نظر خود می گردند. بنابراین چنین مدلی اگر بتواند نیازهای مخاطب خود را به خوبی پاسخ بدهد می تواند درآمدزا باشد اما سایر مدل های کسب و کار اینترنتی باید به صورت جدی به این موضوع فکرکنند.

سایت فیسبوک، درآمد اصلی خود را از تبلیغات دارد. اما نکته جالب اینجاست که مدیران و کارشناسان فیسبوک دقیقا به این نکته توجه می کنند که تبلیغات ناخواسته باعث نارضایتی کاربران می شود و باعث می شود که کاربران آن سایت را ترک کنند. بنابراین هرگز هیچگونه تبلیغ ناخواسته ای برای شما نشان نمی دهند و تمام تبلیغات این سایت کاملا هدفمند بر اساس علایق شما است!

بنابراین اگر به دنبال ایده ای نو برای کسب درامد از اینترنت هستید و مدل تبلیغات را به عنوان مدل کسب درآمد خود انتخاب کرده اید به این موضوع فکرکنید که چنین مدلی چه کمکی به مخاطبین سایت شما می کند و اصولا تا چه میزان برای شما درآمدزایی خواهد داشت؟

جمع بندی

مدل درآمدزایی از طریق جذب تبلیغات فقط زمانی موفق خواهد بود که بر اساس خواسته ها و نیاز مخاطب سایت شما باشد. تبلیغات آزار دهنده و نامرتبط باعث خواهد شد که مخاطب سایت خود را از دست بدهید بنابراین اگر مدل تبلیغات را برای درآمد سایت خود انتخاب کرده اید به همه جوانب آن فکرکنید و مثل سایت گوگل یک سیستم win-win-win ایجاد کنید تا سایت موفقی داشته باشید.

رضا شیری

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید

تبلیغات شما
تبلیغات متنی
دانلود واتساپ اندرویدی /دانلود اینستاگرام اندرویدی / دانلود بازی پابجی موبایل / دانلود بازی کال اف دیوتی موبایل /دانلود بازی فورتنایت /